Domů Pro Ženy Toužíte po štíhlé postavě? Vsaďte na crossfit

Toužíte po štíhlé postavě? Vsaďte na crossfit

0

Znáte trénink, který plní sny a neslibuje nereálné cíle? Přestože na veřejnosti panuje obecný názor, že sport zvaný crossfit je výsostně mužskou záležitostí, opak je pravdou.

Plank nabízí řadu variací, naučte se je.

Na své si přijdou i ženy, které mohou pravidelným cvičením dosáhnout pevné a štíhlé postavy. O tom, proč by se něžnější polovička lidstva měla věnovat tomuto druhu sportu, hovoří v rozhovoru pro Pravdu Pavol Červenka, který spolu s jinými špičkovými trenéry působí v rámci projektu CrossFit Proton.

Proč by měly ženy přemýšlet nad cvičením crossfitu. Co je na něm jiného, ​​než na jiných posilovacích sportech?

Všeobecné mínění o tréninku žen je bohužel zažito, že žena nemá zvedat nic těžkého a že má mít z nějakého důvodu odlišný typ tréninku než muži. Proto existuje velké množství různých variací čistě ženských tréninků, kde jim prodávají tuto myšlenku a často s nimi provádějí přímo nesmyslné pohyby, které se cvičením, sportem či dokonce přirozeným pohybem nemají nic společného.

Čili vy se díváte na trénink ženy odlišnou optikou?

Náš pohled na věc je otočen o 180 stupňů a myslíme, že složení tréninku má být stejné pro všechny. I žena potřebuje být fyzicky silná a schopná dělat běžné věci v životě jako zvednout těžký nákup či dokonce něco těžšího. Samozřejmě nechceme, aby pracovali se stejnými váhami, protože to je jediný parametr, ve kterém nejsou fyzicky na stejné úrovni jako muži. Ale co se týká cviků a formy tréninku, zaslouží si být stejně silné.

A co se týče nárůstu svalové hmoty?

Mýtus s okamžitým nárůstem svalové hmoty je již překonán, čehož důkazem jsou krásně vyformované ženy, které se věnují crossfitu. Pozor, není třeba ukazovat prstem na profesionálky, které se mu věnují soutěžně. Ty jsou fyzickým vzhledem k úrovni jiných vrcholových sportovkyň. Ale naše běžná návštěvnice, která cvičí crossfit má zpevněnou postavu, která vypadá dobře.

Kdy vznikla myšlenka založení tohoto sportu?

Metodologie crossfitu má dnes již více než 20 let a zakládá se na myšlence, že funkční pohyb, který se pravidelně obměňuje a je v něm i intenzita, je opravdu pro každého. Jediný rozdíl mezi mým otcem na tréninku a mnou je právě v té intenzitě, která se může vyjádřit rychlostí, počtem opakování, použitými váhami, případně malou úpravou pohybu tak, aby byl pro každého bezpečný.

VIDEO: V pořadu Jde o nás s Lucií Okoličányovou, prezidentkou Slovenské asociace nordic walking a cvičitelkou a fyzioterapeutkou Darinou Polášovou o tom, proč se Slováci nehýbou, co nás připoutává do sedaček a jak to změnit, abychom se stali ohebnějšími a zdravějšími.
Kdy začala jeho popularita na Slovensku?

Na Slovensku se začal rozvíjet přibližně v roce 2011, kdy jsem se s ním i já seznámil. Začátky byly kostrbaté, ale dnes už je crossfit etablovanou formou tréninku. Má své příznivce i nepřátele. No odpůrcům doporučuji přijít ho vyzkoušet k nám, protože množství lidí má zkušenost s crossfitem v jeho slovenských plenkách, ale doba pokročila ai my se posouváme dopředu a neustálým vzděláváním a profesionalizací posouváme tento tréninkový program k lidem, kteří by si deset let dozadu ani nevěděli představit chodit na crossfit a dnes je to pro ně součást jejich sportovního režimu.

Jak začíná s crossfitem, na co by se měly dámy připravit?

Každý „gym“ má svůj systém jak pracuje se začínajícími crossfitery. Za nás mohu říci, že vždy začínáme vstupní konzultací a potom velmi postupným začleněním do tréninkového procesu. Tak, aby si i tělo, ale také hlava zvykla na nové pohybové možnosti. Nikdy nenecháme někoho jen tak přijít na trénink, tak jako plavčík nepustí někoho do vody, dokud si neověří, že umí plavat.

Jak se mentálně nastavit na trénink? Zde je 5 důležitých kroků
Proč je důležité mít při tréninku crossfitu profesionálního osobního trenéra a co hrozí, rozhodne-li se někdo cvičit na vlastní pěst?

Většina našich členů při vstupní konzultaci zmíní, že se rozhodovali i podle naší prezentace trenérů, protože přirozeně vyhledávají zkušené týmy. I když si vybírá člověk opraváře či lékaře, dívá se na zkušenosti a kvalifikaci. Pro trénování crossfitu je třeba mít určité vzdělání, které má několik stupňů. Dovolím si tvrdit, že těžko někdo mimo oficiální crossfit gymu může tvrdit, že trénuje crossfit. To klíčové na dobrém crossfitovém tréninku je právě dohled a kontrola ze strany trenéra, korektní nastavení individuální verze pro možnosti daného cvičence a v neposlední řadě atmosféra, kterou zkušený trenér umí na tréninku vytvořit.

BEZ KOMENTÁŘE

Exit mobile version